מידעון פרשת לך לך - ישיבת בני עקיבא ראשון לציון  תשע"ז

הורים ותלמידים יקרים

לך לך – התקרבות לה' על ידי הרכוש

פעמיים בפרשתנו אברהם דואג ללוט:
"ויקח אברם את שרי אשתו ואת לוט בן אחיו ואת כל רכושם...ויצאו ללכת ארצה כנען"
ובהמשך לאחר שלוט נלקח בשבי מסדום על ידי ארבעת המלכים:
"וישמע אברם כי נשבה אחיו...וישב את כל הרכוש וגם את לוט אחיו ורכושו השיב.."
יש לברר מדוע בפעם הראשונה לוט מוזכר לפני לקיחת הרכוש כמצופה, ואילו בפעם השניה מוזכרת השבת הרכוש ורק לאחר מכן השבתו של לוט?
בטרם נענה על שאלתנו זו נקדים שאלה אחרת שנשאלה על ידי אברבנאל. 
אברבנאל שואל – מדוע אברהם בונה מזבח רק לאחר שה' נגלה אליו פעם שניה ולא כבר בפעם הראשונה שמצווה אותו ללכת "אל הארץ אשר אראך"?
על שאלה זו עונה בעל 'הקדושת לוי' (ר' לוי יצחק מברדיצ'ב) – כשאדם מעונין שה' יתן לו דבר מה, בריאות, פרנסה, ילדים וכד', הרי שעליו לכלול בקשתו זו בבקשה גדולה יותר – בקשה האומרת כי על ידי שתתן לי אוכל לעבוד את ה' באופן עוצמתי וגדול יותר. על ידי הפרנסה אוכל לעשות יותר חסד, ללמוד יותר בנחת, על ידי הילדים אלמד ואחנכם לתורה ומצוות וכך ירבה כבוד ה' בעולם וכן על זו הדרך.
בניית המזבח והקרבת הקורבן מבטאת רעיון זה, שעל ידי הרכוש של האדם והקרבתו לה' מתבטא הרעיון שהרכוש משמש התקרבות לה'. האמצעים שהאדם מקבל מהווים 'קרש קפיצה' להרבות שם שמיים בעולם. בתחילת הדרך, כשאברהם מצווה ללכת ארצה כנען, הוא רק מתחיל, כשמגיע לארץ הוא בונה מזבח ומבהיר לה' כי כל כוונותיו ומעשיו לשם שמיים.
כך גם בעניינו של לוט, בתחילה אברהם לוקח את לוט, מקרב אותו ואילו הרכוש, כאמור, נספח ללוט. האדם הוא העיקר. אולם מרגע שלוט נפרד מאברהם ואמר "אי אפשי לא באברהם ולא באלוקיו" (רש"י) הרי כשאברהם מציל אותו משביו אחר שהלך לסדום, הוא רומז ללוט כי בכך שהתרחק מאברהם ומה', כביכול, הרכוש כבר יותר חשוב ממנו. הוא מנסה לרמוז לו שיבין כי עליו לשמור על דרכו של אברהם ועל הקשר עם הקב"ה. שכן אם ימשיך בהתרחקות הרי שהרכוש יקבל מעמד גדול ממנו שכן איתו אפשר להתקרב לה'. 

בפרשתנו ענין הרכוש מוזכר מספר פעמים. הרכוש לכשעצמו אינו פסול, השאלה איך הוא הגיע לידך ומה עושים איתו.
אברהם מלמדנו כי עולם הזה על כל אוצרותיו צריך לשמש להתקרבות לה' ולעבודת ה'.

שבת שלום
הרב אריאל רוקח

שבת בכרם

בשבת האחרונה יצאו כיתות ח' ו-ט' לשבת ישיבה בכרם יבנה. אחרי שהכנו את עצמנו בשירים וניגונים, יצאנו לקבל את השבת בכיתות אורפוס, שם גם התכנסנו כל כיתה עם הר"מ שלה לשיעור לשבת. בהמשך הערב נערך "עונג שבת" בבית בריינין. בבוק השקמנו ואחרי קידוש וארוחה יצאנו לעזור לחברי קבוצת יבנה בחליבת שבת.
היתה שבת מיוחדת ומהנה!

טיול שבועי

ביום שני הבא אי"ה כיתה ח' תצא לטיול השבועי בירושלים. הטיול יחל בתפילה וארוחת בוקר בכותל המערבי, ביקור במנהרות הכותל ומוזיאון שרשרת הדורות ובמיצג זכוכית מיוחד הנמצא בחללים התת קרקעים.

גיבוש כיתה י' בכרמל

שכבת י' יצאה לטיול שנתי בנחל יגור.
נחל יגור או ואדי שומריה על שם שיחי השומר הגדלים באזור ,הוא נחל אכזב הזורם במורדות המזרחיים של הר הכרמל בחלק הכרמל הגבוה ועובר ב"פארק אשדות יגור" .
נחל יגור נחבא בתוך חורש סבוך, הוא יורד לכיוון עמק זבולון בקניון תלול ומזמין אותנו למסלול טיול מאתגר ומעניין במיוחד. כדי להגיע אל הנחל, נעלה ב"שביל הדרוזים" המעפיל מקיבוץ יגור אל רכס הכרמל, ונהנה מנוף מרהיב.

ספורט וידידים

כיתות י"א יצאה לרמת השרון ליום פעילות מיוחד לפתיחת השנה של ידידים. במסגרת הפעילות השתתפו התלמידים בטורנירים במגוון מקצועות ספורט, למדו להגן על עצמם בקרב מגע, ושיחקו במשחק הגמר נגד נבחרת כדורסל הנכים של ישראל.

עם החמ"ד

במסגרת שבוע של חמ"ד נפגשו תלמידי הישיבה עם מספר בתי ספר יסודיים בעיר ובאזור ונהנו מלימוד בחברותות ומשחקי ספורט עם התלמידים הצעירים.

ערב אמהות ובנים

בשבוע הבא אי"ה ביום שני כ' בחשוון תשע"ז ( 21/11/16) בשעה 19:00
נקיים ערב לימוד אמהות ובנים בבית המדרש.
בתכנית:
19:00 - לימוד משותף אמהות ובנים
סיכום הלימוד ע"י ראש הישיבה הרב אריאל רוקח
19:45 - 20:30 - כיבוד קל ותפילת ערבית 
20:30 - 21:30 - שיחה מפי הרב מיכי יוספי
נציין כי נוחכות הבנים בערב היא חובה.
אמהות יקרות, נוכחותכן חשובה לנו מאוד!

ישיבת בני עקיבא ראשון לציון
כתובת: רחוב הרב נורוק 10,ראשון לציון 75629
טלפון : 03-9511963
פקס: 03-96511870

דוא”ל: yeshivabar@gmail.com
אתר אינטרנט: www.ybarl.co.il